Sıvı Penetrant Testi

Sıvı Penetrant Testi

Sıvı Penetrant Testi

Sıvı penetrant incelemesi olarak da bilinen boya penetran testi, özellikle tüm gözeneksiz malzemelerde yüzeyde açılan kusurları ve süreksizlikleri bulmak için en güvenilir yöntemdir. Bu yöntem, manyetik olmayan malzemelerin test edilmesi için yaygın olarak kullanılmaktadır.

PT yönteminde, ürünün yüzeyine, kodlar, standartlar veya spesifikasyonlar tarafından belirlenen önceden belirlenmiş bir süre boyunca bir sıvı / boya penetranı uygulanır, daha sonra fazla penetrant, yüzeyden çıkarılır. Daha sonra yüzey kurutulur ve üzerine bir geliştirici uygulanır. Süreksizlikte kalan penetrant, süreksizliğin varlığını, yerini, büyüklüğünü ve doğasını belirtmek için geliştirici tarafından emilir. Kullanılan penetrantlar ya görünür boya penetranı ya da floresan boya penetranıdır. Görünür boya endikasyonlarının mevcudiyeti beyaz ışık altında yapılırken, endikasyonların floresan boya penetranı ile muayenesi, karanlık koşullar altında yüksek yoğunluklu ultraviyole (veya siyah) ışık altında yapılır.

  • Yapısal ve havacılık uygulamalarına uygun, ultra hassas, yüksek hassasiyetli, orta hassasiyetli penetrant malzemelerle.
  • NDT prosedürlerini hazırlamak, onaylamak ve danışmanlık hizmetleri sunmak için deneyimli Level II personeller.
  • Sıvı penetrant test teknisyenleri ve mühendisleri, ASNT tarafından önerilen uygulama SNT-TC-1A uyarınca PT / DPT Seviye I, II'ye uygun ve onaylanmıştır.